Prečo je potrebné integrovať zdravotne znevýhodnených?

Autor: Peter Šuvada | 17.8.2019 o 10:47 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  100x

Integrácia - začlenenie do spoločnosti. V našom prípade - dať šancu, možnosť, priestor, aby sa mohli aj iní zúčastňovať na prispievaní do spoločnosti - skúsenosťami, svojou prítomnosťou...

Samotnou myšlienkou projektu Café & Bistro Integra je integrovať zdravotne znevýhodnených. Poviem vám, že sám som chodil na strednú školu, ktorá integrovala. A bolo to dobré. A bolo to pre mňa ako mladého „tínedžera“ prínosné. Na základnú školu som chodil k nám, kde boli zdravé deti a integrácia nebola v povedomí. Áno, zvykol som si, pretože si zvykli na mňa. Ale stále tam bolo cítiť ten rozdiel, že som iný. Na škole, ktorá integrovala, rozdiely neboli. Boli tam zdravé deti, ktoré nemali žiadny hendikep, boli tam aj deti, ktoré bez pomoci svojich asistentov nezvládali presun na mechanickom invalidnom vozíku... A prečo nemali elektrický? Pretože sociálna situácia v zákone ešte nebola na úrovni ako je dnes, a preto naň nemali nárok. Samozrejme, že ešte stále sú určité „diery“, ktoré v ňom treba zaplátať, aby potreby zdravotne znevýhodnených mohli byť uspokojené aspoň do miery ich „Nezávislého života“.

A práve o toto sa chceme snažiť aj my v Café & Bistro Integra. Poskytnúť im jednu z potrieb, ktoré by dopĺňali ich nezávislý život. Umožniť im zarobiť si, dať im možnosť byť užitočnými nielen pre svoj dobrý pocit, ale aj pre spoločnosť a podobne.

Dám vám otázky, na ktoré si skúste odpovedať... Ste zdraví, nemáte problém s presunom, pretože vám nohy slúžia, nemáte problém so schodmi, pretože nie ste na vozíčku, môžete vykonávať prácu plných 8,5 hodín a niekedy aj dlhšie a keď máte potrebu ísť na WC, nemusíte riešiť, či sa „napcháte“ do miestnosti s rozmermi 1x1 meter... A teraz si predstavte, že to, čo som tu popísal, je úplne naopak. Ste v pozícii, kedy tieto prekážky – baréry musíte plne riešiť.

Ako by ste sa pozerali na situáciu?

Dokázali by ste aspoň na týždeň žiť s obmedzeniami?

A čo potom celý život?

Ďalší blog bude smerovaný aj na to, ako ste na tieto otázky reagovali vy. Budem veľmi rád, keď sa zapojíte do diskusie, prípadne napíšete svoj pohľad – názor na cafebistrointegra@gmail.com. Niektoré vaše názory uverejníme. Samozrejme s vašim súhlasom, ktorý, prosím, napíšte do každého e-mailu. GDPR ani nás nepustí ;-)

 

A najmä nezabudnite podporiť projekt Café & Bistro Integra – miesto pre nás, pre vás – bez bariér, kliknutím na tento link ;-)

 

https://www.hithit.com/cs/project/6525/cafe-bistro-integra-miesto-pre-nas-pre-vas-bez-barier?fbclid=IwAR3OGyed5sEkGkoKqFajYAzDvSd4yREjBgxtFW6I4ZkIdvEmDAX7yhYoaoM

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd s Pavlom Ruskom pokračuje. Vypovedať má Volzová, ktorej sa chcel zbaviť

Sudca Volzovej v máji pohrozil, že ak nepríde, dá ju predviesť.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V SaS nevyužili príležitosť mlčať

Kto dúfal v elementárnu zodpovednosť, musí byť obarený.


Už ste čítali?